Pārtikas produkti, kas izraisa stresu


Bieži vien, kad jūtamies slikti, pašsajūtas uzlabošanai vēršamies pie ēdiena. Patiesībā, daži ēdieni vai to sastāvdaļas ķermenim var radīt vēl lielāku stresu.

No kā mēģināt izvairīties?

Baltie milti

Tā kā baltie milti ir rafinēti un tiem trūkst ārējā slāņa, tie ātri sagremojas un uzsūcas asinsritē, paaugstinot cukura līmeni asinīs. Attiecīgi organismā veidojas kortizols, kas ir atbildīgs par stresu.  

No baltajiem miltiem izvairīties nav nemaz tik viegli, jo tas ir baltmaizēs, baltajos rīsos un visās gardajās kafejnīcu bulciņās. Iepērkoties, ieteicams izpētīt produktu etiķetes – meklējiet produktus, kas izgatavoti no nerafinētiem ogļhidrātiem, piemēram, pilngraudiem, kvinojas un brūnajiem rīsiem.  

Sāls

Sāls ir lielisks veids, kā piešķirt ēdienam garšu. Bet, pievienojot to pārāk bieži un lielos daudzumos, organismā var rasties pārmērīgs nātrija daudzums. Tas, savukārt, var izraisīt šķidruma aizturi, paaugstinātu asinsspiedienu un hipertensiju, radot stresu sirdij.

Dienā ieteicams lietot ne vairāk kā tējkaroti sāls. Tas nemaz nav daudz. Normu izpildīt var bez maz vai vienā ēdienreizē, īpaši, ja izvēlieties jau gatavas, veikalā nopērkamas uzkodas, piemēram, popkornu. Kontrolēt sāls daudzumu varēsiet, ja ēdienu un našķus gatavosiet mājās paši.

Pārstrādāta gaļa

Cīsiņi, hotdogi, šķiņķi un tā tālāk pārsvarā ražošanas procesā tiek piepildīti ar konservantiem un nātriju, lai produkts būtu garšīgs un arī ilgāk uzglabātos. Vielas, kas tiek pievienotas, produktu patērētājam samazina enerģijas līmeni un paaugstina stresu. Ja gaļu nevēlaties pilnībā izslēgt no uztura, tad ieteicams iegādāties to liesu, iepriekš nepārstrādātu, pagatavojot pēc saviem ieskatiem.

Cukurs

Kortizola līmenis var palielināties pēc tam, kad esat malkojis saldos gāzētos dzērienus, apēdis kūkas šķēli vai jebko citu, kas ir pilns ar cukuru? Nestabils cukura līmenis asinīs un kortizola izdalīšanās ķermenī rada stresa un satraukuma stāvokli. Sievietes dienā nedrīkstētu uzņemt ne vairāk kā sešas tējkarotes cukura, bet vīrieši – deviņas. Kā patēriņu samazināt? Jāapzinās, kuros produktos cukurs slēpjas, pārlasot produktu etiķetes (dažādas salātu mērces, dzērieni, jogurti u.t.t.). Cukurs var slēpties zem tādiem nosaukumiem, kā saharoze, dekstroze, kukurūzas sīrups, dateļu cukurs, fruktoze, augļu sulas koncentrāts u.t.t.

Kofeīns

Tā kā tas palielina kortizola līmeni organismā, var paātrināties sirdsdarbība, paaugstināties asinsspiediens, radot trauksmes sajūtu. Tāpat kofeīns var kavēt D un B vitamīnu uzsūkšanos, kā arī traucēt miegam un izraisīt nogurumu. Ieteicams ierobežot kafijas patēriņu līdz vienai vai divām tasītēm dienā.

Cepti ēdieni

Ja ikdienā daudz tiek patērēts tieši cepts ēdiens, tas var krietni samazināt enerģijas daudzumus. Ja bonusā klāt vēl nāk mazkustīgs dzīvesveids, tad no stresa neizbēgt. Cepti ēdieni cilvēkos var izraisīt gausumu un nevēlēšanos kaut ko darīt. Cepšanas vietā, ēdienus labāk ir sautēt, tvaicēt, grilēt vai viegli apcept ar avokado eļļu.

Alkohols

Ja pēc garas dienas vakarpusē uznāk vēlme atslābināties, nereti tiek lietots alkohols. Tīri tehniski tas strādā kā viegls nomierinošs līdzeklis, uz brīdi mūs padarot mierīgus. Bet, ja alkohols tiek lietots pārmērīgi, tas var saasināt emocijas un stresu tiem, kas to piedzīvoja pirms dzērieniem. Samazinās arī serotonīna līmenis, kas atbild par labu garastāvokli.  

Kas ir pārmērīga alkohola lietošana? Mērena alkohola lietošana definēta kā viens dzēriens dienā sievietēm un divi dzērieni dienā vīriešiem. Ja tiek patērēts lielāks daudzums, aknas nespēj to pārstrādāt un liela daļa alkohola sāk cirkulēt asinīs.  

Alkohola lietošanas vietā ieteicams izvēlēties kādas sportiskas aktivitātes, iecienītos hobijus vai vienkārši, pavadot laiku ar ģimeni vai draugiem, nelietot alkoholu. Pēc garas un nogurdinošas dienas labāk par alkoholu palīdzēt kumelīšu, lavandu tēja, kurām pievienots medus un citrona šķēlīte.