Pateicības prakse garīgajai veselībai


Ikdienas skrējienā un pienākumu gūzmā bieži aizmirstam novērtēt to, kas mums jau ir. Tomēr pateicības prakse var ievērojami uzlabot garīgo veselību, mazināt stresu un veicināt pozitīvu domāšanu. Vienkārši ieradumi, kas ietver pateicības izrādīšanu, var radīt ilgstošu ietekmi uz emocionālo labsajūtu un palīdzēt dzīvot apzinātāk.

Pateicības prakse aktivizē pozitīvās emocijas un veicina serotonīna un dopamīna izdalīšanos – šie hormoni uzlabo garastāvokli un palīdz samazināt stresa līmeni. Cilvēki, kas regulāri izrāda pateicību, parasti izjūt lielāku apmierinātību ar dzīvi un ir emocionāli izturīgāki pret ikdienas izaicinājumiem.

Turklāt pateicība uzlabo miega kvalitāti, jo prāts ir noskaņots uz pozitīvām domām, nevis raizēm. Arī attiecības ar citiem uzlabojas, jo pateicīga attieksme veicina savstarpējo sapratni un uzticēšanos.

Ikdienas pateicības prakses veidi:

  1. Pateicības dienasgrāmata - katru vakaru pieraksti trīs lietas, par kurām jūties pateicīgs. Tā var būt vienkārša lieta, piemēram, saulains rīts vai sirsnīga saruna ar draugu.

  2. Pateicības meditācija - koncentrējies uz lietām, par kurām esi pateicīgs, un iztēlojies, kā tās piepilda tevi ar pozitīvu enerģiju.

  3. Pateicības izrādīšana citiem - izsaki komplimentu vai pateicību tuvam cilvēkam. Mazas laipnības var radīt lielu prieku gan tev, gan otram.

  4. Pateicības balsī - no rīta vai vakarā skaļi pasaki sev trīs lietas, par kurām esi pateicīgs. To vislabāk darīt spoguļa priekšā.

Regulāra pateicības praktizēšana palīdz smadzenēm trenēties koncentrēties uz labo, nevis negatīvajiem aspektiem. Tas palīdz veidot pozitīvāku skatījumu uz dzīvi un mazināt negatīvas domas. Pateicīga attieksme veicina emocionālo stabilitāti un stiprina noturību pret stresu. Atrodi sev piemērotāko pateicības izrādīšanas veidu un padari to par daļu no savas ikdienas. Jo biežāk novērtēsim to, kas mums jau ir, jo piepildītāku un harmoniskāku dzīvi varēsim dzīvot.

Paldies Tev, ka esi kopā ar Relax FM!