
Pieskārieni un apskāvieni ir divi no visbūtiskākajiem un intīmākajiem cilvēku mijiedarbības veidiem, kas ir saistīti ne tikai ar fizisku tuvību, bet arī ar dziļu emocionālo ietekmi. Šie ķermeņa valodas veidi ir nozīmīgi ne tikai attiecību veidošanā, bet arī katra indivīda emocionālajā labsajūtā.
Pieskārieni ir viena no pamata vajadzībām, ko cilvēki izjūt jau no dzimšanas. Jau agrīnajos dzīves posmos bērni meklē fizisku tuvību ar vecākiem vai aprūpētājiem, jo tā ir būtiska ne tikai viņu fiziskai attīstībai, bet arī emocionālajai veselībai. Zīdaiņi, kuri saņem pietiekamu fizisko uzmanību un pieskārienus, jūtas drošāki un mīlēti, kas palīdz attīstīt viņu emocionālo stabilitāti. Tas ir pamatoti pierādīts arī ar pētījumiem, kas liecina, ka bērni, kuri tiek ignorēti vai kuriem trūkst emocionālās saiknes caur pieskārieniem, var piedzīvot negatīvas sekas emocionālajā un psiholoģiskajā attīstībā.
Pieaugušajiem pieskārieni un apskāvieni saglabā savu nozīmi. Tie ir saistīti ar cilvēka vajadzību pēc tuvības un drošības. Tuvība ar citiem palīdz samazināt stresu un veicina laimes un apmierinātības sajūtu. Pieskārieni un apskāvieni ietekmē cilvēka ķermeni bioloģiskā līmenī, izraisot virkni pozitīvu reakciju. Kad cilvēks tiek fiziski aiztikts vai saspiests, tiek aktivizēta oksitocīna izdalīšanās. Oksitocīns ir pazīstams kā „mīlestības hormons” vai „sociālais hormons”, jo tas palīdz veidot saikni starp cilvēkiem, palielina uzticēšanos un rada sajūtu, ka esam drošībā. Oksitocīns arī palīdz samazināt stresa hormonu kortizola līmeni, kas veicina emocionālo mieru un relaksāciju. Turklāt ķermeņa pieskārieni veicina endorfīnu izdalīšanos, kas ir saistīti ar „laimes hormoniem”. Endorfīni palīdz mazināt sāpes un uzlabo noskaņojumu, tāpēc, kad cilvēki saņem apskāvienus vai citus pozitīvus pieskārienus, viņi bieži jūtas labāk gan emocionāli, gan fiziski.
Pieskārieni un apskāvieni ir arī spēcīgi emociju atbalsta rīki. Tie var palīdzēt cilvēkiem justies saprastiem un atbalstītiem grūtībās, veicinot emocionālo saikni. Kad mēs piedzīvojam stresu, bēdas vai trauksmi, fizisks pieskāriens var sniegt emocionālu atvieglojumu, kas atbalsta mūsu spēju tikt galā ar grūtībām. Apskāvieni un pieskārieni var pat novērst vai samazināt psiholoģisko spriedzi un traumas ietekmi. Zinātnieki norāda, ka cilvēkiem, kuriem trūkst emocionālā atbalsta, biežāk piemīt depresija, trauksme un citas emocionālās problēmas. Cilvēkiem, kuri saņem vairāk pozitīvu pieskārienu un tuvības no tuvākajiem cilvēkiem, biežāk ir veselīgāks emocionālais stāvoklis un tie ir spējīgāki labāk tikt galā ar dzīves izaicinājumiem.
Pieskārieni ir būtiski arī attiecību attīstībā un uzturēšanā. Sākotnējā pievilcība un saiknes veidošana starp cilvēkiem bieži notiek caur fizisko kontaktu, piemēram, apskāvieniem, rokas satveršanu vai vienkāršu pieskārienu plecam. Šie vienkāršie žesti var veidot spēcīgas saites un dziļas emocijas, kas ilgst daudz ilgāk nekā tikai verbāla komunikācija. Pieskārieni sniedz iespēju veidot uzticēšanos un veicināt ciešākas attiecības, jo tie palīdz cilvēkiem justies tuvākiem un saprotamākiem. Attiecībās starp partneriem, pieskārieni veicina arī seksuālo tuvību un emocionālo intimitāti. Seksualitāte un fiziskā tuvība bieži tiek saistītas ar emocionālo atvērtību un saikni, kas palīdz abiem partneriem justies vēl tuvākiem un mīlētākiem.
Mūsdienu dzīves temps bieži vien ir ļoti saspringts un piepildīts ar stresa faktoriem. Daudzi cilvēki piedzīvo ikdienas trauksmi, ko var pastiprināt darba slodze, attiecību problēmas vai pat finanšu grūtības. Pieskārieni ir viens no veidiem, kā ātri un efektīvi samazināt stresu. Šie fizioloģiskie stimuli palīdz ķermenim atslābināties un samazina trauksmes līmeni. Vienkāršs apskāviens var būt daudz spēcīgāks nekā vārdi, kad runa ir par atbalsta sniegšanu. Pētījumi liecina, ka regulārs fiziskais kontakts var palīdzēt cilvēkiem labāk tikt galā ar ikdienas izaicinājumiem un paaugstināt viņu spēju izturēt dzīves grūtības. Tas ir iemesls, kāpēc daudzi cilvēki izvēlas meklēt fizisku tuvību, piemēram, apskaujot savus tuviniekus pēc grūtām dienām vai smagām situācijām.
Pieskārieni un apskāvieni ir daudz vairāk nekā tikai fiziski žesti. Tie ir būtiski emocionālajai veselībai, jo tie veicina drošības sajūtu, uzticēšanos, saikni un palīdz mazināt stresu. Šie vienkāršie un dabiskie ķermeņa valodas veidi spēj uzlabot mūsu emocionālo labsajūtu, radot mieru, laimi un labklājību. Bez šiem pieskārieniem un fiziskās tuvības mēs bieži varam justies izolēti un nepilnīgi. Tāpēc ir svarīgi ne tikai saņemt, bet arī piedāvāt šos žestus citiem, veidojot stipras, emocionāli bagātas attiecības un pozitīvas dzīves pieredzes.